بررسي استفاده از انرژي هاي تجديدپذير در اراک

انرژي خورشيدي فراوان ترين منبع انرژي روي زمين است که 173 هزار تراوات از آن به طور مداوم به زمين مي رسد و اين رقم 10هزار برابر بيشتر از کل انرژي مصرفي جهان است.

نخستين سلول خورشيدي سيليکوني توسط آزمايشگاه هاي بل در سال 1954 ساخته شد و روزنامه نيويورک تايمز در بيست و ششم آوريل همان سال، بهره برداري از انرژي تقريبا نامحدود خورشيد را به طور رسمي اعلام کرد.

انرژي خورشيد به عنوان يکي از منابع تامين انرژي ارزان قيمت، پاک و بدون اثراث مخرب زيست محيطي است که بشر از گذشته هاي دور مورد استفاده قرار داده است.

بحران انرژي در سال هاي اخير از سويي و کاهش منابع انرژي فسيلي از سوي ديگر دولت ها را بر آن داشته که تغيير نگرش جدي در حوزه انرژي هاي تجديد پذيررا در دستور کار خود داشته باشند.
در اين ميان جايگزيني انرژي هاي تجديد پذيري چون خورشيدي به جاي انرژي هاي فسيلي به منظور صرفه جويي در مصرف سوخت، کاهش انتشار گازهاي آلاينده و در يک جمله مقابله با بحران انرژي در اولويت تصميم سازان قرار گرفته است.

بر اساس تحقيقات موجود، استان مرکزي به دليل شرايط ويژه جغرافيايي و اقليمي ظرفيت مناسبي براي بهره گيري از انواع انرژي هاي تجديد پذير را داراست و بايد گفت که اين استان در آينده اي نزديک مي تواند به قطب توليد انرژي هاي پاک کشور تبديل شود.

شهرستان هاي ساوه و کميجان در انرژي بادي، منطقه ميقان در انرژي خورشيدي و شازند در انرژي آبي ظرفيت مناسبي براي بهره گيري از مزيت هاي انرژي تجديد پذير دارند.

کارشناس ارشد مهندسي انرژي و مدرس دانشگاه معتقد است: مطالعات تحقيقاتي و بررسي هاي عملياتي کارشناسان و پژوهشگران عرصه انرژي نشان مي دهد که استان مرکزي به دليل تنوع جغرافيايي در ظرفيت سازي بهره گيري از منابع انرژي هاي نو پديد ظرفيتي فوق العاده دارد.

ابولفضل آقاسي بيان کرد: منطقه ميقان اراک سالانه با دارا بودن بيش از 300 روز آفتابي ظرفيت مستعدي براي توليد انرژي پاک از خورشيد دارد و اين درحالي است که بزرگترين دهکده توليد انرژي پاک خورشيدي دنيا در هامبورگ آلمان، تنها از 160 روز آفتابي بهره مند است.

وي ادامه داد: منطقه آب گرم محلات به دليل تنوع خاکي و ظرفيت سرشار گرمايي منبع مناسبي براي دريافت انرژي 'زمين گرمايي' در کشور است که تا کنون مطالعات بسياري در خصوص استحصال انرژي در اين منطقه توسط محققان و پژوهشگران انجام شده است.

اين پژوهشگر و مدرس دانشگاه گفت: ظرفيت توليد انرژي هاي نوپديد از جمله بيوانرژي در خمين و آبي در شهرستان شازند نيز مي تواند بستر جديدي براي سرمايه گذاري در اين زمينه در استان مرکزي را فراهم آورد و اين استان مي تواند به قطب توليد انرژي هاي پاک در کشور تبديل شود.

وي اظهار کرد: تغيير نگرش دولت در کاهش تصدي گري در مقوله توليد انرژي راهکار ارزشمند ديگري است که زمينه ورود بخش خصوصي در ظرفيت سازي و استحصال انرژي هاي پاک را در کشور فراهم مي کند.

آقاسي افزود: عمر مفيد نيروگاه هاي فسيلي در کشور حدود 30 سال است که اين امر جدا از هزينه هاي تامين سوخت بالا، آلايندگي هاي زيست محيطي را نيز به همراه دارد.

وي اضافه کرد: نيروگاه هاي تامين سوخت پاک و تجديد پذير بر اساس شواهد موجود تا 100 سال عمر مفيد دارند و تامين خوراک براي توليد انرژي در آنها رايگان است.

معاون برنامه ريزي و مهندسي شرکت توزيع نيروي برق استان مرکزي نيز گفت: تحقق صرفه جويي اقتصادي و حفظ محيط زيست با توسعه انرژي هاي تجديد پذير امکان پذير است.

محمود محمودي افزود: بيش از 95 درصد انرژي الکتريکي از منابع فسيلي و کمتراز پنج درصد آن از منابع موجود انرژي هاي تجديدپذير توليد مي شود.

وي بابيان اينکه وزارت نيرو برآن است که انرژي هاي تجديدپذير را توسعه دهد، افزود: بخش انرژي هاي تجديد پذير در استان مرکزي فعال است و صنايع مي توانند با همکاري در اين بخش به نوعي تجهيزات انرژي هاي تجديدپذير را براي صنعت برق تامين کنند.

محمودي تصريح کرد: ترويج و توسعه استفاده از انرژي هاي نو و تجديدپذير شامل سامانه هاي فتوولتاييک و انرژي هاي بادي در راستاي اهداف عالي وزارت نيرو و شرکت توانير در ااين شرکت دنبال مي شود.

معاون برنامه ريزي و مهندسي شرکت توزيع نيروي برق استان مرکزي اضافه کرد: بيش از 237 کيلووات نيروگاه کوچک خورشيدي توسط اين شرکت، نصب و از اين ميزان ظرفيت، 185 کيلووات نيروگاه خورشيدي در سطح مدارس و مساجد استان و همچنين 27کيلووات آن در ادارات اتفاقات و عمليات در سطح ستاد ومديريت شهرستانهاي توزيع برق در سطح استان اجرا شده است.

محمودي گفت: نيروگاه فتوولتاييک با ظرفيت يک هزار کيلو وات مربوط به پژوهشگاه نيرو و سه دستگاه توربين برق آبي حلزوني عمودي در اراک با ظرفيت 330 کيلووات متصل به شبکه توزيع از جمله نيروگاه هاي خورشيدي و برق آبي اجرا شده در استان مرکزي است.

وي بيان کرد: مطالعات شرکت توزيع نيروي برق استان مرکزي در خصوص نيروگاه برق آبي در شهرستان دليجان در مسير انتقال آب و همچنين نيروگاهCHP(برقي و حراتي) در دهکده گل و گياه نيز در دست بررسي است.

معاون برنامه ريزي و مهندسي شرکت توزيع نيروي برق استان مرکزي افزود: 50 درصد هزينه طرح نصب سامانه هاي فتوولتاييک براي مشترکان متقاضي به صورت تسهيلات بلاعوض توسط وزارت نيرو تا سقف 45 ميليون ريال تامين شده است.

محمودي گفت: با توجه به برنامه توسعه استفاده از انواع انرژي هاي نو با بازدهي بالا ،اين شرکت برنامه نصب و راه اندازي تعدادي نيروگاه کوچک هيبريدي (بادي-خورشيدي) در شهرستان شازند که به عنوان منطقه باد خيز شناسايي شده است را در برنامه دارد.

وي افزود: با توجه به سياست هاي وزارت نيرو در زمينه خريد تضميني برق از نيروگاه هاي تجديدپذير وپاک، اين شرکت آمادگي دارد نسبت به مبادله موافقتنامه با مشترکين برق با قابليت اتصال به شبکه تحت پوشش شرکت توزيع نيروي برق استان مرکزي نسبت به خريد تضميني نيروگاه هاي خورشيدي با ظرفيت 20 کيلووات و کمتر، با نرخ خريد برق به مبلغ 9 هزار و 770 ريال به ازاي هرکيلو وات ساعت اقدام کند.

عضو هيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي نيز گفت: سرمايه گذاري هاي انجام شده در توسعه انرژي هاي تجديد پذير در دنيا شتاب مضاعفي گرفته و ايران به دليل برخورداري از شرايط اقليم آب و هوايي خاص، ظرفيت مناسبي براي بهره گيري از اين منابع خداداي دارد.

دکتر منصور رفيعي بيان کرد: کشور آلمان به رغم تعداد کم روزهاي آفتابي نسبت به ايران، هم اينک به کانوني مهم در سرمايه گذاري هاي حوزه انرژي هاي پاک تبديل شده است.

وي ادامه داد: قيمت هاي پايين حامل هاي انرژي از سويي و نبود فرهنگ سازي فراگير مناسب براي بهره گيري از انرژي هاي تجديد پذير، به ويژه انرژي باد و خورشيد سبب شده تا توسعه در فرآيند استفاده از انرژي هاي تجديد پذير در ايران نسبت به ساير کشورها سرعت کمتري داشته باشد.

به گفته رفيعي، دولت يازدهم برنامه هاي مدوني را براي شتاب بخشي در بهره گيري از انرژي هاي تجديد پذير به کار گرفته که اصلاح تدريجي قيمت حامل هاي انرژي در جريان سير هدفمندي يارانه ها مي تواند عاملي براي فراگير شدن انرژي هاي نو پديد باشد.

عضو هيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي اظهار کرد: امروز سرمايه گذاري در عرصه انرژي هاي تجديد پذير به عنوان يکي از اقتصادي ترين راهکارهاي سرمايه گذاري است و هم اينک کشور پاکستان احداث نيروگاه يک هزار مگاواتي خورشيدي را در دست احداث دارد که بيش از 100 مگاوات از آن را راه اندازي کرده است.

دکتر رفيعي افزود: دولت ها و سرمايه گذاران خارجي سالانه 600 ميليارد يورو در زمينه هاي انرژي هاي نوپديد و تجديد پذير سرمايه گذاري مي کنند و بر اساس آمار موجود سهم انرژي خورشيدي در سبد انرژي دنيا در 10 سال گذشته حدود 10 برابر شده است.

وي اضافه کرد: استفاده از اين انرژي ها در ايران با توجه به نو پا بودن با اما و اگرهايي مواجه است و هنوز خدمات پس از فروش و کنترل کيفي قابل قبولي با اين فناوري ها ارايه نشده که مصرف کنندگان با ترديدهايي مواجه کرده است.

عضو هيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي معتقد است: بومي سازي فناوري هاي نوين در انرژي هاي نو، راهکار مناسبي براي توسعه سرمايه گذاري و ايجاد رغبت در مصرف کنندگان است که تحقق اين امر رتبه ايران را در بين ديگر کشورهاي دنيا ارتقا خواهد داد.

دکتر رفيعي تصريح کرد: دولت با تسهيل قوانين و مقررات جذب سرمايه گذاران، ارايه تسهيلات مالي و اعتباري وبستر سازي براي ورود فناوري هاي نوين مي تواند زمينه ساز توسعه انرژي هاي تجديد پذير باشد.

مديرعامل شرکت آب و فاضلاب روستايي استان مرکزي نيز گفت: هم اينک چهار روستاي اين استان از پمپ هاي انتقال آب به سبک (سولار ) خورشيدي استفاده مي کنند.

علي صفر حيدري بيان کرد: چهار روستا در شهرستان هاي ساوه، شازند و زرنديه به جاي استفاده از برق شبکه توزيع از انرژي پاک خورشيدي براي انتقال آب استفاده مي کنند که با جايگزيني اين روش تا 50 درصد در مصرف انرژي صرفه جويي شده است.

وي ادامه داد: هم اينک 300 سامانه تله متري آب در روستاهاي استان مرکزي به سامانه تامين انرژي خورشيدي مجهز شده که براي هر سامانه يک هجدهم هزينه هاي گذشته، اعتبار صرف شده است.

به گفته حيدري، استفاده از برق سراسري، در شبکه توزيع آب با هزينه هاي بالا، سرقت کابل انتقال و ديگر مشکلات مواجه است ولي با استفاده از انرژي خورشيدي بهره وري در اين حوزه به بيش از 60 درصد افزايش يافته است.

به نظر مي رسد بهره گيري از انرژي هاي تجديد پذير همچون باد و خورشيد مزيت هاي بالقوه اقتصادي فراواني دارد و در کاهش هزينه هاي مصرف و افرايش بهره وري سهم به سزايي خواهد داشت و مي تواند بخشي از نياز فزاينده کشور به انرژي را پاسخ دهد.

استان مرکزي به لحاظ شاخص برخورداري از منابع خداداي باد، آب و خورشيد و نيز اقليم جغرافيايي مناسب مي تواند به عنوان يکي از اهرم هاي اتکاي تصميم سازان کشور در عرصه بهره گيري از انرژي هاي تجديد پذير باشد و با توجه به ضريب نفوذ بالاي صنعت در اين استان، سرمايه گذاري در حوزه انرژي هاي نو پديد کاملا مقرون به صرفه است.


1394/8/19


7/9/1394
مديرعامل شرکت مادرتخصصي توانير با اعلام اين موضوع گفت: به زودي آيين نامه صادرات برق توسط بخش خصوصي رونمايي مي شود تا شرايط براي سرمايه گذاري بخش خصوصي فراهم شود. توانير با بررسي هاي فني صورت گرفته نقاطي را براي احداث نيروگاه ها پيش بيني کرده است.


7/9/1394
چهارم آبان ماه 94 توانير ابلاغيه اي را صادر نمود که بر مبناي آن خريد تضميني برق از نيروگاه هاي مقياس کوچک کارکرده و دست دوم در کشور ممنوع شد. اين مصوبه احداث مولدهاي توليد پراکنده کارکرده را در کشور را مشکل ساز کرده و عملا مانع از نصب و بهره برداري از آنها خواهد شد. کردي قول داده که براي شرکت هايي که از قبل خريد کرده اند مشکلي بوجود نخواهد آمد.


7/9/1394
بنا به گفته هيئت ژاپني در سي امين کنفرانس بين المللي برق،شرکت هاي خدمات انرژي در ساختمان (اسکو) در ايران به دليل بهره بالاي بانکي سودهي ندارند. در ژاپن براي حمايت از اين شرکت ها به آنها وام با بهره پايين داده ميشود و از حمايت هاي دولتي برخوردارند اما در ايران اگر حمايت هاي دولتي نباشد به دليل بهره بالاي وام ها، شرکت هاي اسکو نميتوانند در درازمدت فعاليت داشته باشند و به مشکلات اساسي برخواهند خورد.


19/8/1394
محققان با ترکيب نانوبلورها و مواد آلي موفق به طراحي و ساخت پنل خورشيدي شدند که قادر است با کارايي بالاتر الکتريسيته توليد کند. اين پنل به دليل امکان تبديل پرتوهاي مادون قرمز به الکتريسيته، 30 درصد بيشتر از پنل‌هاي رايج کارايي دارد.


19/8/1394
امروزه که سوخت هاي فسيلي به عنوان يکي از عوامل آلايندگي و افزايش گرماي زمين معرفي شده اند، جايگزيني انرژي هاي پاک از جمله انرژي خورشيدي با آنها مي تواند ضمن کمک به محيط زيست و ذخيره منابع زيرزميني، در کاهش هزينه هاي مصرف کنندگان نيز تاثير به سزايي داشته باشد.


 راهکار بيمارستان هوشمند در يکي از بيمارستانها اجرا ميشود

 

به گزارش خبرگزاري مهر، اين راهکار که هم اکنون در حال توليد و پياده سازي است در هفتمين همايش مديريت بيمارستاني مطرح شد و قرار است تا پايان سال پياده سازي آن تکميل مي شود.

براي مطالعه شرايط به اين صفحه مراجه فرماييد .

 


 

میزبانی وب توسط شرکت پشتیبانان شبکه