طراحي پنل خورشيدي با امکان استفاده از پرتوهاي مادون قرمز

به گزارش "برق نيوز" زماني که صحبت از نصب پنل‌هاي خورشيدي مي‌شود، هزينه نصب، هزينه کارگر و زميني که پنل‌ها در آن نصب مي‌شود اهميت زيادي پيدا مي‌کند. معمولاً هزينه توليد پيل‌هاي خورشيدي سيليکوني يا تلوريد کادميم کمتر از 20 درصد از کل هزينه‌هاي توليد، نصب و راه‌اندازي است. بنابراين اگر هزينه زميني که پنل در آن نصب مي‌شود را کاهش دهيم، مي‌توان با هزينه بسيار کم انرژي الکتريکي از نور خورشيد توليد کرد. راهکار مناسب براي رفع اين مشکل ايجاد ساختار کواکسيالي است.

اخيراً محققان دانشگاه کاليفرنيا روشي براي تبديل انرژي خورشيدي به برق با کارايي بالا ارائه کرده‌اند. آن‌ها نتايج يافته‌هاي خود را در نشريه Nano Letter منتشر کرده‌اند. در اين مقاله از نانوبلورهاي نيمه‌هادي و مولکول‌هاي آلي استفاده شده و در نهايت سيستمي ارائه شده است که مي‌تواند طيف وسيعي از پرتوها از مادون قرمز تا مرئي را براي توليد الکتريسيته استفاده کند.

کريستوفر باردن از محققان اين پروژه مي‌گويد: «منطقه مادون قرمز در نور خورشيد از ميان مواد فتوولتائيک عبور مي‌کند. اين بخش از طيف خورشيد هدر مي‌رود و بايد از آن استفاده کرد. اين ماده هيبريدي که ما ساخته‌ايم مي‌تواند فوتون مادون قرمز را دريافت کرده و با ترکيب دو فوتون، يک فوتون با انرژي بالاتر ايجاد کند. اين فوتون پرانرژي‌تر مي‌تواند توسط پيل فتوولتائيک جذب شده و در نهايت الکتريسيته ايجاد کند.»

باردن مي‌افزايد: «ما تغييري در طراحي پيل خورشيدي انجام داديم تا کارايي آن را افزايش دهيم. امکان استفاده از فوتون‌هاي مادون قرمز مي‌تواند کارايي پيل خورشيدي را 30 درصد افزايش دهد.»

در اين پروژه محققان از سلنيد کادميم و سلنيد سرب استفاده کردند. آن‌ها از ترکيبات آلي نيز براي ساخت اين پيل استفاده کردند. نانوبلورهاي سلنيد کادميم مي‌توانند طول موج نور مرئي را به فوتون فرابنفش تبديل کنند، در حالي که نانوبلورهاي سلنيد سرب فوتون مادون قرمز را به نور مرئي تبديل مي‌کنند.

اين گروه تحقيقاتي با تابش پرتو مادون قرمز 980 نانومتري موفق شدند دو برابر بيشتر از حالت رايج، الکتريسيته توليد کنند.

اداره تجاري‌سازي دانشگاه کاليفرنيا در حال ثبت پتنتي در خصوص اين فناوري است.


1394/8/19


7/9/1394
مديرعامل شرکت مادرتخصصي توانير با اعلام اين موضوع گفت: به زودي آيين نامه صادرات برق توسط بخش خصوصي رونمايي مي شود تا شرايط براي سرمايه گذاري بخش خصوصي فراهم شود. توانير با بررسي هاي فني صورت گرفته نقاطي را براي احداث نيروگاه ها پيش بيني کرده است.


7/9/1394
چهارم آبان ماه 94 توانير ابلاغيه اي را صادر نمود که بر مبناي آن خريد تضميني برق از نيروگاه هاي مقياس کوچک کارکرده و دست دوم در کشور ممنوع شد. اين مصوبه احداث مولدهاي توليد پراکنده کارکرده را در کشور را مشکل ساز کرده و عملا مانع از نصب و بهره برداري از آنها خواهد شد. کردي قول داده که براي شرکت هايي که از قبل خريد کرده اند مشکلي بوجود نخواهد آمد.


7/9/1394
بنا به گفته هيئت ژاپني در سي امين کنفرانس بين المللي برق،شرکت هاي خدمات انرژي در ساختمان (اسکو) در ايران به دليل بهره بالاي بانکي سودهي ندارند. در ژاپن براي حمايت از اين شرکت ها به آنها وام با بهره پايين داده ميشود و از حمايت هاي دولتي برخوردارند اما در ايران اگر حمايت هاي دولتي نباشد به دليل بهره بالاي وام ها، شرکت هاي اسکو نميتوانند در درازمدت فعاليت داشته باشند و به مشکلات اساسي برخواهند خورد.


19/8/1394
محققان با ترکيب نانوبلورها و مواد آلي موفق به طراحي و ساخت پنل خورشيدي شدند که قادر است با کارايي بالاتر الکتريسيته توليد کند. اين پنل به دليل امکان تبديل پرتوهاي مادون قرمز به الکتريسيته، 30 درصد بيشتر از پنل‌هاي رايج کارايي دارد.


19/8/1394
امروزه که سوخت هاي فسيلي به عنوان يکي از عوامل آلايندگي و افزايش گرماي زمين معرفي شده اند، جايگزيني انرژي هاي پاک از جمله انرژي خورشيدي با آنها مي تواند ضمن کمک به محيط زيست و ذخيره منابع زيرزميني، در کاهش هزينه هاي مصرف کنندگان نيز تاثير به سزايي داشته باشد.


 راهکار بيمارستان هوشمند در يکي از بيمارستانها اجرا ميشود

 

به گزارش خبرگزاري مهر، اين راهکار که هم اکنون در حال توليد و پياده سازي است در هفتمين همايش مديريت بيمارستاني مطرح شد و قرار است تا پايان سال پياده سازي آن تکميل مي شود.

براي مطالعه شرايط به اين صفحه مراجه فرماييد .

 


 

میزبانی وب توسط شرکت پشتیبانان شبکه