آيين نامه صادارت برق توسط بخش خصوصي رونمايي مي شود

درست وقتيکه همه خبرها از پانزدهمين نماشگاه صنعت برق و بازديد مديران آن از غرفه ها خبر مي داد، وزارت نفت با معاون وزير برق عراق در تهران نشستي را برگزار و اعلام کرد تا شش سال آينده سوخت نيروگاه هاي برق عراق را تامين مي کند.

آرش کردي در خصوص صادرات برق به کشورهاي خارجي توسط بخش خصوصي گفت: توانير در حال تدوين بسته اي است که شرايط و نحوه صادرات برق توسط بخش خصوصي را مشخص و تبيين مي کند.

وي اظهار داشت: يکي از مواردي که در اين بسته ديده شده است جايابي و مکان هاي تعيين شده براي نصب اين نيروگاه هاست. توانير با بررسي هاي فني صورت گرفته نقاطي را براي احداث نيروگاه ها پيش بيني کرده است که بخش خصوصي مي تواند با احداث نيروگاه در اين نقاط شرايط صادرات برق را داشته باشد.

مديرعامل توانير خاطرنشان کرد: فضاي اميدواري و رونقي در صنعت برق ايجاد شده است و بايد شرايط براي سرمايه گذاري بخش خصوصي در صنعت برق فراهم شود.

کردي قبلا در همين خصوص گفته بود: وزارت نيروي ايران قصد دارد همزمان با اعمال تغييرات جديد در ساختار تجارت برق حجم صادرات برق ايران را با افزايشي سه برابري در قالب يک برنامه سه ساله از 8 ميليارد کيلووات ساعت فعلي به بيش از ۲۵ ميليارد کيلووات ساعت افزايش دهد.

صادرات برق توسط بخش خصوصي از سال گذشته در وزارت نيرو مورد اختلاف وزارت نفت و نيرو بوده است و بخش خصوصي نيز انتظار دارد وزارت نيرو بتواند شرايط صدور برق را به کشورهاي ديگر فراهم کند. اما اين شرايط مانع از احداث نيروگاه توسط وزارت نفت و صادرات برق نشده است.

وزارت نفت به دليل عدم همکاري وزارت نيرو در احداث نيروگاه در کشور و امکان صادرات آن از طريق شبکه برق در پي مشارکت در طرح هاي نيروگاهي خارجي است و در نظر دارد در ترکيه و عراق چنين مشارکت هايي را داشته باشد.

با اين وجود هنوز دستورالعمل مشخصي در اين زمينه وجود ندارد و کردي از رونمايي اين بسته در آينده نزديک خبر داده است.

قبلا سه شرط در اين زمينه گذاشته شده بود که احتمالا در بسته جديد توانير وجود داشته باشد. احداث نيروگاه هاي با راندمان بالاي 58 درصد، مصرف حداقل 50 درصد برق در داخل کشور و استفاده از تجهيزات ساخت داخل از شروط اوليه توانير بود.

عليرضا کلاهي رئيس سنديکاي صنعت برق گفته بود: اکثر رشته ها و زمينه هاي کاري ما در داخل کشور اشباع شده است و بايد براي زنده ماندن اين صنعت، صادرات داشته باشيم و براي اين کار هم بايد بتوانيم در بخش صادرات زير ساخت ها و شرايط حضور در کشورهاي خارجي را فراهم کنيم.


1394/9/7


7/9/1394
مديرعامل شرکت مادرتخصصي توانير با اعلام اين موضوع گفت: به زودي آيين نامه صادرات برق توسط بخش خصوصي رونمايي مي شود تا شرايط براي سرمايه گذاري بخش خصوصي فراهم شود. توانير با بررسي هاي فني صورت گرفته نقاطي را براي احداث نيروگاه ها پيش بيني کرده است.


7/9/1394
چهارم آبان ماه 94 توانير ابلاغيه اي را صادر نمود که بر مبناي آن خريد تضميني برق از نيروگاه هاي مقياس کوچک کارکرده و دست دوم در کشور ممنوع شد. اين مصوبه احداث مولدهاي توليد پراکنده کارکرده را در کشور را مشکل ساز کرده و عملا مانع از نصب و بهره برداري از آنها خواهد شد. کردي قول داده که براي شرکت هايي که از قبل خريد کرده اند مشکلي بوجود نخواهد آمد.


7/9/1394
بنا به گفته هيئت ژاپني در سي امين کنفرانس بين المللي برق،شرکت هاي خدمات انرژي در ساختمان (اسکو) در ايران به دليل بهره بالاي بانکي سودهي ندارند. در ژاپن براي حمايت از اين شرکت ها به آنها وام با بهره پايين داده ميشود و از حمايت هاي دولتي برخوردارند اما در ايران اگر حمايت هاي دولتي نباشد به دليل بهره بالاي وام ها، شرکت هاي اسکو نميتوانند در درازمدت فعاليت داشته باشند و به مشکلات اساسي برخواهند خورد.


19/8/1394
محققان با ترکيب نانوبلورها و مواد آلي موفق به طراحي و ساخت پنل خورشيدي شدند که قادر است با کارايي بالاتر الکتريسيته توليد کند. اين پنل به دليل امکان تبديل پرتوهاي مادون قرمز به الکتريسيته، 30 درصد بيشتر از پنل‌هاي رايج کارايي دارد.


19/8/1394
امروزه که سوخت هاي فسيلي به عنوان يکي از عوامل آلايندگي و افزايش گرماي زمين معرفي شده اند، جايگزيني انرژي هاي پاک از جمله انرژي خورشيدي با آنها مي تواند ضمن کمک به محيط زيست و ذخيره منابع زيرزميني، در کاهش هزينه هاي مصرف کنندگان نيز تاثير به سزايي داشته باشد.


 راهکار بيمارستان هوشمند در يکي از بيمارستانها اجرا ميشود

 

به گزارش خبرگزاري مهر، اين راهکار که هم اکنون در حال توليد و پياده سازي است در هفتمين همايش مديريت بيمارستاني مطرح شد و قرار است تا پايان سال پياده سازي آن تکميل مي شود.

براي مطالعه شرايط به اين صفحه مراجه فرماييد .

 


 

میزبانی وب توسط شرکت پشتیبانان شبکه