•   سيستم هاي هوشمند ساختمان، اتوماسيون منازل و اتوماسيون صنعتي
 • مديريت هوشمند ساختمان و اتوماسيون منازل BMS & HA

   

  در سال هاي اخير و با آزادسازي نرخ حامل هاي انرژي، ضرورت مديريت هوشمند انرژي در ساختمان ها اعم از مسکوني، اداري، تجاري و … بيش از پيش نمايان گرديد. مجموعه توان گستران به سعي بر آن دارد تا محصولاتي با کيفيت دوچندان را به سازندگان و ساکنان ساختمان هاي هوشمند ارائه نمايد. شرکت توان گستران افق با بهره مندي از ارتباطات بازرگاني قوي با توليدکنندگان تراز اول جهان، با کيفيت ترين محصولات بين المللي در زمينه اتوماسيون صنعتي و هوشمندسازي ساختمان را با همکاري گروه مبنا به بازارهاي داخلي عرضه مي نمايد؛ از اين جمله مي توان موارد هاي ذيل را نام برد:

  - محصولات شرکت GFR آلمان در زمينه مديريت هوشمند ساختمان.

  - محصولات شرکت ABB آلمان در زمينه خانه هوشمند.

  - محصولات شرکت eelectron ايتاليا در زمينه خانه هوشمند و سيستم هاي مديريت هوشمند هتل.

  - محصولات شرکت Oventrop آلمان در زمينه شيرآلات کنترلي.

  - محصولات شرکت DIEHL آلمان در زمينه تجهيزات آندازه گيري و تفکيک مصرف انرژي.

  - محصولات شرکت Fike انگلستان در زمينه اعلام حريق

   

   

   

   

   

   

   

  در باره سيستم مديريت هوشمند ساختمان:

  سيستم مديريت ساختمان (BMS ) يا سيستم اتوماسيون ساختمان (HA ) به سيستمي اطلاق مي شود که در يک ساختمان نصب شده و از طريق اجزاي خود کنترل قسمت هاي مختلف ساختمان و نمايش خروجي هاي مناسب را براي کاربر امکان پذير مي نمايد. قسمت هاي مختلف تحت کنترل معمولا شامل تاسيسات مکانيکي و سيستم تهويه مطبوع (HVAC) و تجهيزات روشنايي بوده که مي تواند به سيستم هاي ايمني، آتش نشاني، تنظيم دسترسي، تامين برق اضطراري و … نيز تسري يابد. به طور کلي هدف از استفاده از سيستم هاي BMS در يک ساختمان تطبيق شرايط کارکرد اجزاي مختلف با توجه به شرايط محيطي و نياز ساختمان در آن زمان است.

  در سيستم مديريت ساختمان بسياري از اعمالي که ساکنان از روي عادت و بصورت غير ارادي انجام مي دهند توسط سيستم هاي هوشمند انجام مي گردد که باعث صرفه جويي در زمان و هزينه نيروي انساني شده و بعلاوه کاهش مصارف انرژي، کاهش هزينه هاي انرژي، کاهش خطاپذيري و افزايش اثربخشي سيستم را به دنبال دارد .با بکارگيري انواع حسگرها در داخل و خارج ساختمان و با بکارگيري يک سيستم واحد مي توان بصورت لحظه اي، کنترل تمامي شرايط آسايشي و امنيتي را در اختيار داشت و از آنها در جهت رسيدن به شرايط ايده آل استفاده کرد. براي اين منظور، نياز به تجهيزات سخت افزاري و نرم افزاري خاص مي باشد که با گرد آوري اطلاعات محيطي و انتقال داده ها به سيستم مرکزي، روند کنترل و مديريت ساختمان اجرا مي گردد . در ساختمان هاي هوشمند با استفاده از سيستم خودکار کنترل روشنايي ساختمان، کنترل سيستم سرمايش و گرمايش، کنترل دوربين هاي مدار بسته، کنترل در ها، کنترل وضعيت هاي اضطراري همچون آتش سوزي، زلزله و بسياري کنترل هاي هوشمند ديگر، مصرف انرژي به نحو چشمگيري کاهش مي يابد .

  ساختمان هوشمند، ساختماني است که مجهز به يک زيرساختار ارتباطاتي قوي بود که مي تواند به صورت مستمر نسبت به وضعيت هاي متغير محيط عکس العمل نشان داده و خود را با آنها وفق دهد. سيستم هاي مديريت خانگي در قالب يک پکيج کنترلي و با هدف کنترل اجزاي مختلف يک واحد مسکوني عرضه شده و تحت پروتکل هاي مختلف نظير KNX, LON, BACnet, Modbus, CAN-bus, M-Bus و نيز به صورت بي سيم (wireless) تحت پروتکل استاندارد Z-Wave نيز قابل اجرا مي باشد. اين سيستم با هدف کاهش مصرف انرژي، ارتقاي کيفيت شرايط آسايشي، افزايش سطح امنيت، ايمني و اعمال مديريت بر تمامي اجزاي داخل ساختمان در يک واحد مسکوني اجرا مي شود. کنترل اجزاي مختلف ساختمان براي کاربر از طريق پنل هاي اتاقي بصورت محلي، از طريق پنل مرکزي و با استفاده از ريموت و از راه دور نيز ميسر بوده و بعلاوه کاربر مي تواند از طريق iPad و يا موبايل نيز کنترل واحد خود را در دست گيرد.

   

  در کنار مزاياي سيستم هاي مديريت خانگي در کاهش مصرف انرژي و تامين امنيت واحد مسکوني، ساکنان مي توانند از مزاياي متعدد سيستم از قيبل ارتباط با اينترنت، استفاده از امکانات صوتي تصويري و کنترل تجهيزات خانگي نيز استفاده نموده و يا با تعريف سناريوهاي عملکرد مختلف )مانند سناريوي خواب، عدم اشغال واحد، مسافرت و …( و برنامه ريزي عملکرد اجزا، راحتي و آسايش خود و ديگر ساکنان را برآورده سازند

   

  در باره سيستمهاي هوشمند هتل:

  با استفاده از اين سيستم ميتوان امکان ارائه خدمات رفاهي به ميهمانان را در بستر هوشمند از مرحله رزرو اتاق ها تا آخرين لحظه اقامتشان به همراه کنترل هوشمند و امکان برنامه ريزي شرايط محيطي )دما، رطوبت، روشنايي،کنترل پرده ها، پخش موسيقي( وهمچنين ارتباط آنلاين ميهمانان با پذيرش هتل از طريق صفحه نمايش لمسي و رزرو اينترنتي و مشاهده اتاق ها بصورت آنلاين را داشته و حتي نياز به پيمانکار تاسيساتي دائمي جهت پشتيباني، نگهداري و عيب يابي را مرتفع نمود. در اين سيستم کنترل هوشمند تاسيسات مکانيکي و الکتريکي از طريق نرم افزار از داخل ساختمان هتل ويا از راه دور نيز امکان پذير مي باشد.

   

   

  در باره سيستم تفکيک مصارف انرژي

   

  مصرف انرژي در ساختمانهاي با کاربري متعارف )مسکوني، اداري، تجاري(، شامل گرمايش، سرمايش، آبگرم مصرفي و تهويه مي گردد. اتحاديه اروپا به منظور کاهش مصارف انرژي و در نتيجه توليد گازهاي گلخانهاي، به بررسي استفاده از تجهيزاتي براي اندازه گيري مصرف انرژي هر خانوار پرداخته است که به اين روش و با آگاهي ساکنين در خصوص اندازه گيري مصرف انرژيشان، در حقيقت رفتار مصرف تغيير مي يابد.

   

  استفاده از اين سيستم در مجموعه ها بزرگ امکان گزارش گيري و تفکيک مصارف انرژي بخش هاي مختلف واحد هاي مسکوني، تجاري، تفريحي و هتل در بازه هاي زماني گوناگون و استفاده از سيستم هاي Time Sharing امکان پذير مي ياشد که از نکات حايز اهميت در مجموعه هاي بزرگ است.

   

  در باره سيستم مديريت هوشمند پارکينگ

  توجه به حجم ورود و خروج اتومبيلها در مجموعه بزرگ و اهميت مديريت اين فرآيند از لحاظ آسايشي و امينتي با استفاده از اين سيستم ضمن ثبت ورود و خروج اتومبيلها و ساماندهي و مديريت هوشمند پارکينگ و گزارشات آمار تردد اتومبيل ها ميتوان امکان تنظيم و فعال شدن سيستم روشنايي و تهويه پارکينگ بطور هوشمند با ورود و خروج اتومبيل ها برقراري شرايط امنيتي مطلوب براي پارکينگ در لحظه بدون نياز به حضور نگهبان را مهيا نمود.

   

  قابليت هاي پارکينگ هوشمند

  *امکان تنظيم و فعال شدن سيستم روشنايي و تهويه پارکينگ بطور هوشمند با ورود و خروج اتومبيل ها

  *ساماندهي و مديريت هوشمند پارکينگ و جلوگيري از ورود وسائل نقليه غيرمجاز

  * برقراري شرايط امنيتي مطلوب براي پارکينگ در لحظه بدون نياز به حضور نگهبان

  *امکان راهنمايي هوشمند خودرو ورودي به نزديکترين و مناسب ترين جايگاه پارك

  * مديريت و ساماندهي خودروهاي ورودي و امکان صدور قبض پارکينگ

  *امکان دريافت گزارشات گوناگون از جمله گزارش آمار تردد اتومبيل ها

   

   

  مزاياي سيستم BMS براي ساكنان

   

  ارتقاي شرايط آسايشي و رفاهي محل زندگي

  * افزايش کنترلپذيري اجزاي مختلف ساختمان و کنترل بخشهاي مختلف با توجه به سليقه ساکنان

  * کاهش مصرف انرژي و کاهش هزينه پرداختي

  * افزايش اطلاع رساني با امکان نمايش دادههاي مختلف

  * کاهش استهلاك و خرابي سيستم

  * جلوگيري از خرابي غيرمنتظره تجهيزات

  * افزايش ايمني و بهبود شرايط امنيتي ساختمان

  * قابليت تسهيم مصارف انرژي بين بخشهاي مخنلف

   

  مزاياي سيستم BMS براي مالك ساختمان

   

  افزايش کيفيت ساخت

  * افزايش ارزش ساختمان و ترغيب مشتري

  * ارتقاي رتبه انرژي ساختمان و ترغيب مشتري

  * افزايش انعطاف پذيري ساختمان در صورت تغيير کاربري

  * قابليت مانيتورينگ وضعيت قسمتهاي مختلف از راه دور، بعنوان مثال از طريق اينترنت، دريافت پيام (در صورت وقوع وضعيت بحراني( و ...

  * افزايش قابليت کنترل و امکان کنترل بخشهاي مختلف بدون حضور در محل

  * کاهش هزينه استهلاك

  * افزايش عمر ساختمان و کاهش هزينههاي بازسازي

  * تقويت ارتباط بين بخشهاي مختلف ساختمان

  * امکان تعيين ميزان مصرف انرژي بخشهاي جداگانه و تعيين ميزان شارژ قسمتهاي مختلف

   

  قابليتهاي پيشنهادي سيستم مديريت ساختمان

   

  *سيستم مديريت ساختمان ميتواند داراي ماژولهاي مختلفي باشد که در زير به آن اشاره شده است:

  * ماژول انرژي

  * ماژول ايمني

  * ماژول امنيتي

  * ماژول رفاهي

  * و ديگر ماژولهايي که هريک بسته به نياز مشتري و مشخصات ساختمان قابل اجرا ميباشد.

   

   

  ماژول انرژي در موتورخانه

   

  موتورخانه به عنوان قلب مصرفک ننده انرژي ساختمان نقش موثري در چگونگي مصرف انرژي مجموعه ايفا مينمايد. کنترل و مانيتورينگ وضعيت موتورخانه با هدف کمک به اپراتور و تسهيل بهرهبرداري صورت گرفته و به کاهش مصرف انرژي ساختمان کمک موثري مينمايد. بيشترين هزينه انرژي ساختمان در طول ساليان مربوط به تجهيزات سرمايشساز و گرمايشساز نصب شده در موتورخانه ساختمان ميباشد.

  * سيستم کنترل و BMS در موتورخانه مرکزي در بر روي تجهيزات اصلي، شامل موارد زير در نظر گرفته مي شود؛

  * بويلر

  * تجهيزات تامين آب گرم مصرفي (منبع کويلي اب گرم)

  * چيلر

  * برجهاي خنک کن

  * پمپهاي سيرکوله و بوستر

  * مخازن آب

  * منابع انبساط

  * سيستم تعميرات و نگهداري تجهيزات تاسيساتي

   

  براي بررسي امکانات قابل ارائه به ساختمانتان به اين صفحه مراجعه فرماييد .

   

  میزبانی وبتوسط شرکت پشتیبانان شبکه