•   سيستم هاي هوشمند ساختمان، اتوماسيون منازل و اتوماسيون صنعتي
 •   بيمارستان هوشمند
 • بيمارستان هوشمند ، افق جديدي در ارائه خدمات سلامت

   

  درسالهاي اخير كيفيت زندگي درابعاد مختلف دستخوش تغييرات عمده اي بوده ، و بالطبع تقاضا و سطح انتظار مردم از خدمات دريافتي بالاتر رفته و با افزايش آگاهي عموم به حفظ و ارتقاء سلامت ، پاسخگويي به اين تقاضاي در حال گسترش ، نيازهاي سيستم هاي سلامت را نيز با تغييرات عمده اي مواجه نموده است.

   


  از سوي ديگر رشد و توسعه فناوري هاي نوين و سيستم هاي مبتني بر اين فناوري ابعاد مختلف زندگي ما را تحت تاثير قرار داده است، حوزه سلامت و درمان نيز از اين تاثير مستثني نخواهد بود. رويکرد فزاينده ي بهره گيري از فناوري اطلاعات منجر به شکل گيري نسل جديدي از ساختارها، فرايندها و روش هاي اجرايي در حوزه هاي مختلف شده است. ظهور مفهوم هوشمندسازي باعث شده مسئوليت انجام کارهاي طاقت فرسا، تکراري و گاهاً پرخطر که نيازمند سرعت و دقت بسيار بالايي است از انسان سلب شده و يا اجراي بهينه آن توسط فناوري تسهيل شود .

   

   

  اجرا طرح هاي نوين بيمارستان هاي هوشمند در ايران

  حسين رياضي، مشاور وزير بهداشت و مدير دفتر آمار و فناوري اطلاعات اين وزارتخانه گفت: پياده‌سازي مفهوم بيمارستان هوشمند، برنامه‌اي است که وزارت بهداشت آن را پيگيري مي‌کند تا توسط بخش خصوصي به اجرا درآيد.

  وي با اشاره به لزوم تغيير فرآيندهاي بيمارستاني در هوشمند شدن بيمارستان‌ها افزود: وزارت بهداشت به تازگي کميته‌هايي را مامور تدوين فرآيندهاي جديدي در سه حوزه‌ مديريتي، باليني و اقتصاد سلامت کرده است.

  در اين زمينه سعيد مارکلايي مدير بخش کسب‌وکار سلامت هوشمند ، با تاکيد بر کاهش هزينه و بهبود کيفيت خدمات با راهکار جامع بيمارستان هوشمند گفت: راهکار سلامت هوشمند شامل بيمارستان هوشمند، مطب هوشمند و داروخانه هوشمند است که هم اکنون در دستور کار پياده سازي قرار دارد.

   

   

  وي با تاکيد بر تحول اساسي در نظام سلامت کشور در آينده نه چندان دور، افزود: بخش‌هايي از راهکار جامع بيمارستان هوشمند، در سال جاري در يکي از بيمارستان‌هاي کشور پياده‌سازي خواهد شد. در اين همايش همچنين، بر تفاوت سيستم‌هاي مديريت اطلاعات بيمارستاني (HIS) با مفهوم بيمارستان هوشمند تاکيد شد؛ چرا که سيستم‌هاي HIS فعلي پوشش وسيعي روي تمامي خدمات بيمارستاني ندارند، برخي خدمات آنها مبتني بر وب نبوده و عمدتا نگاه آنها محدود به مباحث مالي است؛ اما مفهوم بيمارستان هوشمند به دنبال اين است که همه اجزاي بيمارستان را به صورت سيستمي پوشش دهد؛ در همين حال بيمارستان هوشمند درصدد ارائه خدمات نوآورانه و پشتيباني از بيمارستان‌ها است.

   

  براستي چرا بيمارستان هوشمند ؟

  امکان برقراري ارتباط مستمر، نظارت و کنترل دائمي، کاهش خطا، افزايش ايمني، صرفه جويي اقتصادي درازمدت و ... ويژگي هاي درخور توجه اي است که سازمان هاي بهره مند از اين فناوري را در زمينه ارائه خدمات ، متمايز و پيشرو مي سازد.

  حضور فناوري نوظهور در بيمارستان هاي آينده بدون ترديد نويدبخش ورود به عصري نوين در حوزه سلامت است. با توجه به نقش بسيار تاثيرگذار عواملي همچون دقت و اطمينان ، سرعت ، امنيت و ايمني در ارائه مراقبت به بيماران و همچنين تاثيرپذيري مستقيم بيماران در برابر اشتباهات اجتناب ناپذير کادر درمان، هوشمندسازي بيمارستان موجب ارتقاء کيفي ارائه خدمت و بهبود شاخص هاي سلامت در جامعه خواهد شد که متعاقباً موجب افزايش رضايتمندي و تکريم بيماران مي گردد.

   

   

  بهره گيري از روش هاي هوشمندسازي براي مراقبت از بيماران

   

  مزاياي کلينيکي و باليني

  بهبود کيفيت ارائه خدمات باليني و افزايش سطح سلامت با بهره گيري از سيستم هاي پيشرفته وخبره اطلاعاتي بيماران، نظير پرونده الکترونيک سلامت (EHR)، پرونده الکترونيک پزشکي (EMR)ميسر خواهدشد.

   

  ارتقاء روش هاي مراقبت از بيمار

  استفاده از مانيتورينگ 24 ساعته علائم حياتي ، دسترسي به جزئيات مراقبت و سيربيماري و اطلاعات باليني بيمار با كمك فناوري هاي نوين تله مديسين (پزشكي از راه دور) ممکن خواهد بود ،دراين روش استفاده از تبلت ها و گوشي هاي تلفن همراه هوشمند، حضور مجازي پزشکان در بخش هاي مختلف بيمارستان در هر ساعتي از شبانه روز را امکان پذير مي سازد و پزشک مي تواند با دسترسي به اطلاعات پرونده الکترونيک پزشکي بيمار ، از طريق وب با تبادلات تصويري (دوربين هاي IP) و امکانات صوتي بيمار را ويزيت نموده و داروهاي مورد نظرش را براي بيمار تجويز نمايد.

   

   

  استفاده از سيستم هاي تصميم يار (CDSS) در جهت کمک به پزشکان در تصميم گيري باليني

   

  با توجه به پيشرفت سريع علوم پزشکي و وجود حجم بسيار بالاي اطلاعات باليني در يک تصميم گيري، پزشک نيازمند ارجاع به حجم انبوهي از اطلاعات از وضعيت بيمار دارد و گاهاً تصميم گيري در مورد وضعيت بيمار ، پيچيده و دشوار خواهد شد. با توجه به اهميت زمان ، قبل از آن که يک پزشک بتواند اطلاعات کافي را براي تصميم گيري در مورد بيمار به دست آورد، زمان اجراي تصميم فرا رسيده، و تاخير در تصميم گيري مي تواند خطر آفرين باشد. سيستم هاي هوشمند تصميم يار با بهره گيري از روش هاي داده کاوي (Data Mining) بهترين گزينه ها را انتخاب نموده و در اختيار پزشک معالج قرار مي دهد. اما تصميم گيري نهايي و مسئوليت اجراي آن برعهده پزشک معالج مي باشد.

   

   

  کاهش خطا و افزايش ايمني بيمار با استفاده از سيستم هاي هشدار دهنده با بهره گيري از فناوري شناسايي امواج راديويي Radio-frequency identification

   

  در اين فناوري برچسب هاي RFID که از يک مدار الکترونيکي و يک آنتن تشکيل شده اند و امکان پايش در حال حرکت آنها وجود دارد، استفاده ميشود قابل ذکراست که امواج راديويي از اغلب جامدات عبور کرده و نيازي به ديدن مستقيم دستگاه باركدخوان وجود ندارد، در اين روش با استفاده از برچسب RFID روي روکش و جعبه داروها براي پيشگيري از داروهاي اشتباه به بيماران (دستگاه RFID خوان کنار تخت هر بيمار با خواندن برچسب روي دارو در صورتي که در پرونده پزشکي بيمار مصرف اين دارو تجويز نشده باشد، هشدار خواهد داد).بكارمي رود و استفاده از برچسب RFID روي کيسه هاي خون براي استقرار صحيح نظام هموويژلانس نيز بسيارسود مند است. و همچنين بهره گيري از سيستم هاي هشدار دهنده مکمل پرونده الکترونيک پزشکي (EMR) در مواجه با مداخلات دارويي و تعيين دوز داروهاي پرخطرمي تواند نقش بسزايي در کاهش خطا و افزايش ايمني بيمار ايفا نمايد، اين امکانات بدين معني است که در يک بيمارستان هوشمند احتمال خطاي انساني در تشخيص و درمان بيماران به ميزان قابل توجهي کاهش يافته و در مقابل شرايط مناسبي براي مرقبت از بيماران فراهم خواهد شد.

   

   

   

  روش هاي هوشمندسازي در ساخت و تجهيز بيمارستان هاي نوين

   

  امکانات اتاق بيمار

   

  * امکان مشاهده و کنترل شرايط محيطي توسط خود بيمار (دما، روشنايي، بازشده گي پرده ها، موسيقي و...).

  * امکان اطلاع رساني به مرکز پرستاري از طريق صفحه لمسي اتاق بيمار براي دريافت خدمات باليني .

  * امکان مشاهده تلويزيون، برنامه هاي آموزشي پزشکي (اختصاصي هر بيمار) ، مجلات آنلاين پزشکي و درماني .

  * امکان آلارم اتوماتيک برنامه غذايي و دارويي هر بيمار در موعدهاي صرف غذا و دارو .

  * امکان برنامه ريزي سناريوهاي مختلف براي روزهاي آينده در اتاق بيمار .

   

   

  امکانات اتاق عمل

  حساسيت تجهيزات اتاق عمل از يک سو و حياتي بودن شرايط استاندارد و مطلوب براي يک عمل جراحي از سوي ديگر سبب مي شود تا کنترل و پايداري شرايط محيطي و عملکرد دستگاه هاي موجود در اتاق عمل از حساسيت ويژه اي برخوردار باشد. هوشمندسازي کنترل اتاق عمل سبب کاهش نرخ خطاي انساني و تضمين کيفيت شرايط مطلوب شده و در نهايت کيفيت خدمات ارائه شده در اتاق عمل را بهبود مي بخشد. از جمله مزيت هاي اتاق عمل هوشمند مي توان به مواردي همچون :

  - کنترل هوشمند شرايط محيطي (دما، فشار، رطوبت، ميزان گازها و اشعه ها و...

  - کنترل تجهيزات و دستگاه هاي موجود در اتاق عمل ...

  - مديريت زمان، اخطارها، هشدارها و ..

  - کنترل هوشمند شرايط بيمار و همکاري در اتخاذ تصميمات متناسب با علايم حياتي بيمار

   

   

  امکانات محيطي

   

  - امکان آمارگيري از موقعيت و هويت بيماران و افراد حاضر در قسمت هاي مختلف بيمارستان (RFID)

  - امکان دريافت راهنماي طبقات و قسمت ها

  - دسترسي به شبکه اينترنت و شبکه داخلي بيمارستان از هر نقطه

  - امکان ايمن سازي قسمت هاي مختلف بيمارستان (دوربين هاي مداربسته، سيستم کنترل دسترسي به اتاق هاي خاص، سيستم تشخيص هويت افراد (RFID) و...)

  -بهينه سازي مصرف انرژي ساختمان بيمارستان با کنترل هوشمند دما و روشنايي قسمت هاي مختلف

  -افزايش عمر مفيد ساختمان بيمارستان با کنترل تهويه و دماي داخلي قسمت هاي مختلف و....

   

   

  توانايي هاي شرکت توان گستران افق در اجراي پروژه هاي بيمارستاني 

   

  شرکت توسعه نيروگاهي توان گستران افق ، تنها شرکت دانش بنيان آذربايجان غربيست که موفق به اخذ تاييديه سازمان بهينه سازي مصرف انرژي (سابا) شده است . همچنين اين مجموعه به عنوان نماينده رسمي شرکت مبنا در استان مفتخر است تا انواع خدمات نيرو رساني ، مشاوره اي ، هوشمند سازي را با نيروي کاري متعهد و مجرب خود در اختيار عموم هموطنان عزيز گذارد.

  از جمله توانايي هاي شرکت براي اجرا در پروژ هاي  بيمارستان هاي هوشمند عبارتست از :

   

  1- نيرو رساني و خدمات مرتبط با تجهيزات الکتريکي و...

  2-مباحث مرتبط با صرفه جويي در مصرف انرژي و بهينه سازي مصرف

  3-خدمات مشاوره اي در راستاي اجراي انواع مختلف پروژ هاي ساختماني

  4-اجراي سيستم هاي نوين گرمايشي ، سرمايشي و تهويه مطبوع  با استفاده از برترين برند هاي معتبر جهان

  5-طراحي اوليه و اجراي سيستم هاي نورپردازي مختص محيط کاري ، بيمارستاني و مديريت آنها بر اساس سناريو هاي مختلف

  6-طراحي و هوشمند سازي محيط پارکينگ خودرو ها (کنترل ورود و خروج ، امنيت ، تهويه هوشمند پارکينگ و...)

  7-طراحي درايو و اجراي آسانسور هاي ويژه بيمارستاني ، هتلينگ بيمارستاني و...

  8-هوشمند سازي بخش داروخانه اي

  9-اجراي سيستم هاي حضور-غياب پرسنل ، نوبت دهي بيماران ، طراحي سايت بيمارستان و...

  10- کنترل دسترسي به بخش هاي حساس بيمارستان نظير اتاق رياست بيمارستان ، اتاق هاي عمل ، انبار دارو ، بخش ايزوله و...

  11-توزيع يکنواخت و مناسب سيستم پيجينگ و صوتي بيمارستاني

  12- سيستم هاي برق اضطراري

  13- سيستم هاي امنيتي و مدار بسته تحت شبکه

  14-کنترل هوشمند اتاق بيماران ، اطفال ، ايزوله و...

  15-سيستم Touch Panel براي سهولت در بازرسي هاي شبانه بيماران

  .....

   

   

  براي بررسي اوليه طرح ، کافيست به اين صفحه مراجعه فرماييد .

   

  میزبانی وبتوسط شرکت پشتیبانان شبکه