•   اخبار
 • برگزاري ميزگرد بررسي وضعيت انرژي هاي تجديدپذير در آذربايجان شرقي

  انرژي هاي تجديد پذير، انواعي از انرژي ها هستند که پس از توليد اين قابليت را دارند که بدون آلايندگي زيست محيطي در فاصله زماني کوتاه، مجددا به طبيعت بازگشته و قابل استفاده شوند.
  از جمله اين انرژي ها مي توان به وزش باد، تابش خورشيد و جريان آب اشاره کرد که از طبيعت سرچشمه گرفته و در هر نقطه از کره زمين قابل دسترس هستند و مي توان از آنها براي توليد برق، حرارت يا برودت استفاده کرد.
  طي دو دهه اخير در راستاي انتقال و ارتقاي فناوري انرژي هاي تجديدپذير، اقداماتي چند در کشور انجام گرفته و آذربايجان شرقي نيز به دليل توانمندي هاي بالاي علمي-صنعتي از يک سو و ظرفيت هاي بالاي استفاده از انرژي هاي تجديدپذير مانند آفتاب و باد از سوي ديگر گام هاي موثري در اين حوزه برداشته و به يکي از قطب هاي پيشروي کشورمان در اين حوزه تبديل شده است.
  با اين رويکرد، ايرنا مرکز تبريز با برگزاري ميزگردي به بررسي وضعيت موجود انرژي هاي نو در آذربايجان شرقي از دو بعد فني و ظرفيت توليد، جايگاه استان در کمشور از اين منظر و امکان اشتراک تجربه هاي محققان و صنعتگران آذربايجان شرقي با ديگر مناطق کشور برگزار کرد.

  مدير منطقه ويژه علم و فناوري ربع رشيدي و نماينده تام الاختيار استاندار آذربايجان شرقي در حوزه علم و فناوري در اين ميزگرد گفت: توجه به مباحث مربوط به اقتصاد دانش بنيان و توليد و تجاري سازي فناوري از جمله کارهاي مهم دولت تدبير و اميد است.
  علي جهانگيري افزود: در همين راستا با وجود مشکلات اقتصادي و اجراي سياست هاي انقباضي، بودجه تخصيص يافته به شرکت هاي دانش بينان با روي کار آمدن دولت تدبير و اميد 25 برابر افزايش يافت.
  وي ادامه داد: از ديگر اقدامات دولت، تصويب و اجرايي کردن مناطق ويژه علم و فناوري است که از سال 1384 آيين نامه آن نوشته شد، ولي تا سال 1393 اين موضوع اجرايي نشد و فقط در سال 1388 آيين نامه آن اصلاح شد.
  جهانگيري اظهار کرد: دولت يازدهم اين موضوع را از دبيرخانه شوراي عطف که در وزارت علوم مستقر است پيگيري کرد تا در 27 دي ماه 1393 تاسيس پنج منطقه ويژه در کشور تصويب شد.
  وي خاطرنشان کرد: انتظار مي رود با ايجاد اين مناطق ويژه مسير اقتصاد به سمت توليد محصولات دانش بنيان با ارزش افزوده تغيير يابد.
  مدير منطقه ويژه علم و فناوري ربع رشيدي با بيان اينکه دولت در خصوص طرح هاي فناورانه و عملي و کاربردي کردن اين طرح ها با قوت تمام حمايت مي کند، گفت: استاندار آذربايجان شرقي نيز اهتمام ويژه اي در خصوص بحث هاي فناورانه دارد و حمايت هاي خوبي تاکنون انجام شده است.
  وي از جمله اهداف منطقه ويژه علم و فناوري ربع رشيدي را نزديک کردن صنايع و دانشگا ه ها به يکديگر در راستاي هم افزايي بيشتر و انجام فعاليت هاي هماهنگ و هم جهت عنوان کرد.
  جهانگيري افزود: ستادهاي راهبردي توسعه فناوري ها در رشته هاي مختلف در استان تشکيل شده که يکي از اين ستادها مربوط به انرژي هاي تجديدپذير است.
  وي ادامه داد: اقدامات بسيار ارزنده اي توسط جهاد دانشگاهي و دانشگاه هاي استان در حوزه انرژي هاي تجديدپذير انجام گرفته که با تشکيل اين ستاد اين گروه ها درکنار هم گردهم آمده اند تا با هم افزايي نيروها به خروجي هاي مشترک دست يابند.
  نماينده تام الاختيار استاندار آذربايجان شرقي در حوزه علم و فناوري گفت: خوشبختانه در دولت تدبير و اميد به منافع بلند مدت و اقدامات مهم و اساسي در راستاي پيشرفت و تعالي کشور بيش از دولت هاي ديگر توجه مي شود.
  وي اضافه کرد: براي به ثمر رساندن سياست هاي کلي ارايه شده بايد بستر فراهم شود که اين امر نيز نيازمند همکاري و همدلي مديران مياني، پايه و اجرايي در کشور و همت و مشارکت عمومي مردم است.

  ** پنل هاي خورشيدي جهاد دانشگاهي مشکل برق عشاير کشور را رفع کرد
  رييس جهاد دانشگاهي آذربايجان شرقي با اشاره به پايان ناپذير بودن انرژي هاي نو و تجديد پذير، اظهار کرد: با توجه به ويژگي اين انرژي ها و با توجه به پايان پذير بودن انرژي هاي فسيلي، استفاده از انرژي هاي تجديد پذير در دستور کار کشورهاي مختلف قرارگرفته است.
  نجف قراچورلو با بيان اينکه جهاد دانشگاهي از جمله سازمان هايي است که رويکرد آينده پژوهي دارد، افزود: از اين رو جهاد دانشگاهي استان به عنوان يکي از سازمان هاي پيشرو در تامين نيازهاي پژوهشي و خدماتي، پژوهش در زمينه انرژي هاي نو را در برنامه خود دارد.
  وي ادامه داد: مرکز مديريت انرژي و فناوري هاي نو جهاد دانشگاهي آذربايجان شرقي در سال 1387 تاسيس شد و تيم عملياتي اين مرکز طراحي و ساخت نيروگاه هيبريدي و آب شيرين کن خورشيدي را در دستور کار خود داد.
  رييس جهاد دانشگاهي آذربايجان شرقي اضافه کرد: با تاسيس اين مرکز، نيروگاه هاي هيبريدي درسال 88 طراحي و در سال 90 به بهره برداري رسيد که نخستين نمونه آن در جزيره خارک و نمونه دوم آن نيز در محوطه مرکز درمان ناباروري آذربايجان شرقي نصب شد.
  وي با تاکيد براينکه پژوهشگران اين نهاد توانايي افزايش ظرفيت اين نيروگاه را در حد مگاوات دارند، گفت : برخي از تجهيزات مورد نياز در ساخت نيروگاه هاي هيبريدي از جمله توربين بادي - خورشيدي توسط جهادگران دانشگاهي آذربايجان شرقي طراحي و ساخته شده است.
  قراچورلو همچنين با اشاره به اينکه تامين روشنايي مناطق عشايرنشين هميشه با مشکل مواجه بوده است ، اظهار کرد: برهمين اساس پژوهشگران جهاد دادشگاهي آذربايجان شرقي با بهره مندي از فناوري سلول هاي خورشيدي توانستند نيروگاه 10 تا 15 کيلوگرمي قابل حمل (پرتابل) براي اين قشر طراحي کنند و بسازند.
  وي خاطرنشان کرد : نمونه اوليه اين نيروگاه در15 قشلاق مختلف استان توزيع و مورد استفاده قرارگرفته و در حال رصد و رفع اشکالات احتمالي آن هستيم.
  رييس جهاد دانشگاهي آذربايجان شرقي افزود: به دليل اينکه براي طراحي و ساخت اين نيروگاه، پژوهشگران ما با رويکرد رفع معضل به آن نگريسته اند اين طرح از کيفيت بسيار بالايي نسبت به نمونه هاي خارجي برخوردار است.
  وي ادامه داد : براي داشتن انرژي هاي خورشيدي و بادي قابل رقابت با سوخت هاي فسيلي ضروري است حامل هاي انرژي به قيمت واقعي برسند و ملزومات اين حامل ها در داخل کشور توليد شود.
  قراچورلو با بيان اينکه در زمان حاضر 'ويفر سيليکون' براي ساخت سلول هاي خورشيدي از خارج کشور وارد مي شود، گفت: محققان جهاد دانشگاهي استان طرحي را براي ساخت و توليد اين ويفر در داخل کشور طراحي کرده اند که اگر از سوي دولت يا موسسه هاي غيردولتي حمايت مادي شود، قيمت تمام شده سلول هاي خورشيدي 35 درصد کاهش خواهد يافت.
  وي با اشاره به تدوين سند تدبير و توسعه آذربايجان شرقي، اظهار کرد: ستاد انرژي هاي تجديد پذير يکي از ستادهاي تشکيل شده در قالب اين سند در استان است که به دنبال شناسايي ظرفيت ها و فناوري هاي دستگاه هاي اجرايي براي تبديل آذربايجان شرقي به مرجع انرژي هاي تجديد پذير است.
  وي اظهار کرد: دولت تدبير و اميد اهتمام ويژه براي حمايت از شرکت هاي دانش بنيان دارد و در همين راستا محصولي که در يک شرکت دانش بنيان توليد مي شود امتياز انحصاري دريافت مي کند.

  ** استفاده از انرژي هاي تجديدپذير در اقتصاد مقاومتي و مواقع بحراني تاثيرگذار است
  مديرعامل شرکت توزيع نيروي برق آذربايجان شرقي نيز در اين ميزگرد گفت: اين شرکت به 770 هزار مشترک به صورت پراکنده خدمات برق ارايه مي دهد که از نظر نگهداري و تامين مستمر و مطمئن برق بسيار پرهزينه است.
  يوسف سرافراز افزود: خدمات برق رساني به دو هزار و 475 روستاي استان انجام شده و از حدود چهار سال گذشته برق رساني به روستاهاي بالاي 20 خانوار آغاز و اکنون نيز براي روستاهاي با جمعيت بالاي 10 خانوار درحال خدمت رساني هستيم و همچنين در طول مسير به روستاهاي زير 10 خانوار نيز برق رساني انجام مي شود.
  وي با اشاره به تفاهم نامه موجود بين شرکت هاي توزيع نيروي برق و برق منطقه آذربايجان شرقي اظهار کرد: هم اکنون پروژه برق رساني به 59 روستاي استان در حال اجراست و در صورت تامين به موقع منابع تلاش مي کنيم حداکثر برق رساني روستايي از سوي اين شرکت تحقق يابد.
  سرافراز گفت: اين شرکت در راستاي سياست دولت تدبير و اميد جهت استفاده از انرژي هاي نو در راستاي اشاعه و ترويج فرهنگ استفاده از انرژي هاي پاک، در برق رساني به روستاها از طريق انرژي هاي تجدپذير اقدام کرده است.
  وي با بيان اينکه استفاده از انرژي هاي نو مورد توجه وزارت نيرو و شرکت هاي توزيع برق است، افزود: در جلسات کميته انرژي هاي تجديدپذير، وزارت نيرو با استفاده از تجارب ساير کشورها تصميم هاي خوب و ارزنده ايي از نظر نرخ، تضمين و ثبات در بخشنامه ها و قوانين اتخاذ شده است.
  عضو کميته انرژي هاي تجديد پذير وزارت نيرو ادامه داد: در اين راستا سازمان انرژي هاي نو ايران (سانا) به تازگي از بخش هاي خصوصي و دولتي که راغب به همکاري و يا علاقمند به استفاده از اين انرژي ها هستند، حمايت مي کند و در بخشنامه ابلاغي آن، خريد تضميني توليد برق و انرژي هاي برق به شرطي که متصل به شبکه باشد، مصوب شده است.
  وي اضافه کرد: نخستين ضرورت در بحث رشد اقتصادي و توسعه کشور و استان به عنوان هدف دولت تدبير و اميد در چهارچوب اقتصاد مقاومتي، تامين نيروي برق است.
  سرافراز خاطرنشان کرد: امروزه ديگر تامين برق برخي روستاهاي استان به وسيله راهکارهاي قديمي مانند ايجاد و توسعه شبکه و نصب ترانس به دلايلي چون رانش زمين، هزينه هاي بالا نصب و نگهداري و نيز عدم امکان تردد در زمستان مقرون به صرفه نيست و به همين علت از چند سال گذشته با مطالعاتي که انجام گرفت، اقدام به برق رساني از طريق انرژي هاي نو به روستاهاي استان کرديم.
  وي با تاکيد بر اينکه استفاده از انرژي هاي نو تاثير گذار بر مسايل زيست محيطي است، افزود: انتقال انرژي از طريق شبکه هاي انتقال، توزيع و توليد برق با استفاده از سوخت هاي فسيلي تاثير منفي بر مسائل زيست محيطي دارد و اين در حالي است که در انتقال انرژي برق با بهره گيري از انرژي هاي نو ، هدرروي انرژي وجود ندارد و توليد انرژي از توليد به مصرف و در رشد اقتصادي و اشتغال نيز تاثير گذار است.
  مدير عامل شرکت توزيع نيروي برق آذربايجان شرقي گفت: براي نمونه براي احداث هر 10 کيلومتر شبکه، شش ميليارد ريال نياز است يعني براي تامين برق هر 10 خانوار بايد 800 ميليون ريال هزينه شود که با توجه به هزينه بسيار بالا، مسايل زيست محيطي، هزينه هاي نگهداري ، قطعي و تلفات برق ارايه اين خدمت مقرون به صرفه نيست و اين درحالي است که در بحث انرژي هاي نو اين موارد مطرح نيست.
  وي ادامه داد: در راستاي ترويج فرهنگ و وصنعت استفاده از انرژي هاي نو براي نخستين بار در کشور با حضور وزير، نيرو پنل هاي خورشيدي، توربين بادي، هيبريدي در آذربايجان شرقي افتتاح شد و وزير نيرو براي گسترش و فرهنگسازي اين انرژي ها در کشور تاکيد و ساير استان ها را نيز مکلف به اجراي آن کرد.
  سرافراز اظهار کرد: تاکنون 16 نيروگاه خورشيدي رايگان با ظرفيت توليد 80 کيلووات برق در مساجد و مدارس و11 نيروگاه خورشيدي با ظرفيت 5 تا 25 کيلوات در 11 واحد مديريت توزيع برق شهرستاني نصب و مورد استفاده قرار گرفته است؛ همچنين براي روشنايي معابر به صورت پايلوت 65 دستگاه توليد برق خورشيدي خريداري شده تا در روستاها مورد استفاده قرار گيرد.
  وي افزود: خوشبختانه امروزه فرهنگ استافده از انرژي هاي تجديدپذير تا حدودي در جامعه جاافتاده است و بسياري از سازمان ها و نهادها، دانشگاه ها و شرکت هاي خصوصي آذربايجان شرقي متقاضي استفاده از انرژي هاي تجديدپذير هستند و در حال مذاکره و ارايه مشاوره به آنها هستيم.
  عضو کميته انرژي هاي تجديد پذير وزارت نيرو خاطرنشان کرد: استفاده از انرژي هاي تجديدپذير نقش بسزايي نيز در زمان هاي بحراني و در مواقع وقوع حوادث غيرمترقبه دارد، به طوري که اگر در اين مواقع در شبکه قطعي برق رخ دهد، در محل مصرف برق نيز مشکلات متعددي وجود خواهد داشت.
  وي اضافه کرد: با توجه به اينکه ميزان تابش خورشيد در ايران بسيار بالاست بايد حداکثر استفاده از اين انرژي خدادادي در کشور انجام شود که خوشبختانه در آذربايجان شرقي جهاد دانشگاهي و متخصصان و اساتيد اين حوزه اقدامات بسيار خوبي انجام داده اند.

  **جهان به سمت استفاده از انرژي هاي تجديدپذير مي رود
  مديرعامل شرکت توزيع برق تبريز نيز در اين نشست با تاکيد بر ضرورت استفاده از انرژي هاي نو اظهار کرد: استفاده از اين نوع انرژي ها بايد به عنوان يک ميثاق ملي به افکار عمومي منتقل شود.
  افشين ميلاني با تاکيد بر اينکه توسعه اقتصاد کشور بايد با کاهش هزينه ها همراه باشد، افزود: استفاده از برق ارزان قيمت موجب پايين آمدن قيمت تمام شده محصولات خواهد شد.
  وي گفت: استفاده از انرژي هاي تجديد پذيرعلاوه بر صرفه اقتصادي به دليل عدم آلايندگي زيست محيطي و حفظ امنيت انرژي نيز ضروري است.
  ميلاني اضافه کرد: به ازاي توليد هر کيلووات ساعت برق، 922 گرم آلاينده در روز معادل 200 هزار تن آلاينده در سال، توليد مي شود.
  وي با اشاره به اينکه در آينده نزديک آلاينده ها موجب تغييرات شديد آب و هوايي در دنيا خواهد شد، گفت: پيمان کيوتو با توجه به وجود همين خطر منعقد شد و طبق آن هر کشور بايد در توليد گاز دي اکسيد کربن محدوديت هايي را رعايت کند.
  مديرعامل شرکت توزيع برق تبريز با اشاره به فعاليت نيروگاه ها و توليد گاز دي اکسيد کربن در اين مراکز، اظهار کرد: با توجه به توليد اين گاز در نيروگاه ها براي عمل به پيمان کيوتو بايد از فعاليت ديگر صنايع جلوگيري شود که اين امر امکان پذير نيست.
  وي با تاکيد بر اهميت استفاده از انرژي هاي نو براي برقراري امنيت انرژي افزود: وجود دايمي انرژي با تداوم حيات هر خانواده و شهر معادل است، بنابراين امنيت انرژي ايجاب مي کند که ما در محل زندگي نيز به توليد انرژي مبادرت کنيم.
  ميلاني اظهار کرد: ديد ملي به ما تکليف مي کند که بجاي توليد برق با استفاده از سوخت هاي فسيلي و حتي اتمي به سمت توليد برق سبز حرکت کنيم که اين مهم نيازمند همت شرکت هاي دانش بنيان و استقبال مصرف کنندگان است.
  وي با بيان اينکه خوشبختانه وزير نيرو، فرزند انرژي هاي نو است، گفت: توسعه انرژي هاي تجديد پذير يکي از اهداف سند تدبير و توسعه آذربايجان شرقي محسوب مي شود و وزارت نيرو با تصويب مجلس از مشترکان خانگي 30 ريال براي توسعه شبکه روستايي و انرژي هاي تجديد پذير دريافت مي کند.
  مديرعامل شرکت توزيع برق تبريز اضافه کرد: در راستاي ترويج فرهنگ استفاده از انرژي هاي نو، سال گذشته 150 کيلووات سلول خورشيدي در30 هنرستان و دو دانشگاه استان نصب شد.
  وي گفت: وزارت نيرو براي تشويق مردم به استفاده از سلول هاي خورشيدي، پذيرفته است تا 50 درصد هزينه اوليه را پرداخت کند که با صدور اين بخشنامه طي يک ماه گذشته تعداد مراجعان براي عقد قرارداد انرژي هاي تجديد پذير در مقايسه با ماه هاي قبل از آن 10 برابر افزايش يافته است.
  وي با اشاره به ضرورت اشاعه فرهنگ مصرف درست انرژي در جامعه افزود: فرهنگ مصرف انرژي بايد در جامعه تبيين شود و در همين راستا بايد زمان پيک بار مراعات شود؛ اگر مردم 23 روز از سال مصرفه بهينه برق را رعايت کنند، پنج هزار مگاوات انرژي برق معادل توليد پنج نيروگاه يکهزار مگاواتي ذخيره خواهد شد.
  وي با تاکيد بر اينکه براي مديريت مصرف انرژي، مردم بايد به زمان مصرف، ميزان مصرف و کيفيت تجهيزات توجه داشته باشند، ابراز اميدواري کرد توسعه انرژي هاي نو بتواند توسعه روزافزون آذربايجان شرقي را به دنبال داشته باشد.

  **انرژي هاي تجديد پذير عامل بقاي محيط زيست
  مديرکل حفاظت از محيط زيست آذربايجان شرقي نيز گفت: آلاينده هاي ناشي از احتراق سوخت هاي فسيلي و افزايش غلظت دي اکسيدکربن در اتمسفر و پيامدهاي آن، زمين را با تغييرات برگشت ناپذير و تهديد آميزي مواجه ساخته است.
  حميد قاسمي افزود: افزايش دماي کره زمين، تغييرات جهاني آب و هوايي، بالا آمدن سطح درياها و تخريب لايه ازن و در نهايت تشديد منازعات بين المللي، از جمله اين پيامدها محسوب مي شوند.
  وي با بيان اينکه متاسفانه امروزه سوخت هاي فسيلي مرسوم ترين منابع توليد انرژي مصــرفي کشور ماست، اظهار کرد: اگرچه به دليل وجود اين منابع در کشور، مصرف اين نوع انرژي ها هنوز هم توجيه اقتصادي داشته و پشتوانه بودجه کشور است، اما اين مصرف، آثار مخربي بر اقتصاد کشور و نيز منابع محيط زيست و به خصوص سلامت مردم باقي گذاشته است.
  قاسمي خاطرنشان کرد: با توجه به پايان پذير بودن انرژي هاي فسيلي، جايگزيني و بهره گيري از انرژي هاي تجديد پذير براي کشور، به ويژه در اين مقطع حساس سياسي و اقتصادي بسيار ضروري و حياتي تلقي مي شود.
  وي گفت: استفاده از انرژي هاي نو نه تنها مشکل بحران انرژي را براي کشور رفع مي کنند، بلکه به خاطر پاک بودن و عاري از آلودگي، مشکلات بحران زيست محيطي را نيز برطرف خواهند کرد.
  مديرکل حفاظت از محيط زيست آذربايجان شرقي افزود: پايان پذير بودن منابع انرژي هاي فسيلي و آلودگي هاي محيط زيستي ناشي از آن، ضرورت استفاده از انرژي هاي نو به منظور دستيابي به اهداف توسعه پايدار را بخوبي آشکار مي کند.
  وي تاکيد کرد: در ايران، وجود زمينه مناسب اقليمي و تابش آفتاب در بيشتر مناطق و در اکثر فصول سال، همچنين وجود پستي و بلندي ها در مسير نهرهاي آب، داشتن مناطق واجد پتانسيل بالاي باد و قابليت هاي توليد انرژي زمين گرمايي، زمينه لازم و مناسبي را براي استفاده و گسترش انرژي هاي نو و پاک فراهم آورده است.
  قاسمي با اشاره به پتانسيل بالاي اقليمي آذربايجان شرقي گفت: قابليت استفاده از انرژي باد در مناطق باد خيز ، انرژي خورشيدي در کل استان، انرژي زمين گرمايي در نواحي آتشفشاني و زلزله خيز استان و چشمه هاي آبگرم، انرژي بيوماس به وسيله استفاده از همه اجزاي قابل تجزيه زيستي مانند پسماندها، فاضلاب ها، زائدات کشاورزي، زباله هاي شهري و صنعتي و همچنين بهره مندي از بيوگاز از طريق زباله گاه هاي استان وجود دارد.


  1394/8/19

  میزبانی وبتوسط شرکت پشتیبانان شبکه