•   اخبار
 • خريد برق مولدهاي مقياس کوچک دست دوم ممنوع شد+ ابلاغيه جديد

  توانير با صدور اطلاعيه اي اعلام کرد: از اين پس عقد قراردادهاي خريد تضميني برق فقط با شرط نو بودن ماشين آلات صورت مي پذيرد. همچنين در خصوص قراردادهايي که قبلا بدون قيد نوع دستگاه مبادله گرديده و سرمايه گذاران مربوطه تاکنون نسبت به خريد دستگاه اقدام ننموده اند نو بودن ماشين آلات ملاک عمل خواهد بود.

  به گزارش برق نيوز آرش کردي در باره مشکلات احتمالي ناشي از اين ابلاغيه جديد گفت: شرکت هايي که قبلا نصب و راه اندازي کرده اند مشمول اين ابلاغيه نيستند و از اين بابت براي آنها مشکلي بوجود نخواهد آمد.

  وي همچنين در خصوص برخي از شرکت هايي که قبلا بدون اطلاع از اين مصوبه اقدام به خريد مولدهاي مقياس کوچک دست دوم کرده اند و در انبار آنها قرار دارد گفت: در اين موارد با ارائه مدارک و مستنداتي که نشان دهنده اين باشد که خريد قبل از تاريخ 4 آبان ماه صورت گرفته است مشکلي بوجود نخواهد آمد و مانند گذشته و قبل از اين ابلاغيه باآنها رفتار مي شود.

  شرکت هاي فعال در زمينه احداث مولدهاي مقياس کوچک در کشور که توانسته باشند بالاي 20 مگاوات نيروگاه توليد پراکنده کوچک نصب و راه اندازي کرده باشند شايد به اندازه انگشتان هر دو دست هم نرسند اما اين ابلاغيه براي آنها مشکلاتي را در پي داشته است.

  گفتني است انرژي الکتريکي توليدي مولدها بسته به راندمان کاري بين 90 تا 110 تومان بازاي هر کيلووات ساعت خريداري شده و قرارداد خريد تضميني تا 5 سال منعقد خواهد شد. صورت وضعيت برق توليدي در طبقه ديون ممتاز بوده و در پايان هر ماه به شرکت توانير ارسال و در کمتر از 15 روز توسط اين شرکت پرداخت مي شود.

  چندي پيش نيز هوشنگ فلاحتيان در خصوص تامين سوخت اين نيروگاه ها گفته بود: بر اساس مقررات جديد، تا ۵ سال گاز طبيعي به صورت مجاني و رايگان در اختيار نيروگاه‌هاي برق مقياس کوچک قرار داده مي شود. وي با اشاره به خريد نيرو برق توليدي اين واحدهاي نيروگاهي به صورت تضميني، اظهار داشت: مصوبه‌اي قرار است ارائه شود که با اين نوع نيروگاه‌ها همچون نيروگاه‌هاي دولتي رفتار شود

   


  1394/9/7

  میزبانی وبتوسط شرکت پشتیبانان شبکه