•   درباره شرکت
 •   ليزينگ پروژه
 • اجراي ليزينگ محصولات شركت‌هاي دانش‌بنيان آغاز شد

   

  دکتر بهزاد سلطاني با اعلام آغاز فاز نخست طرح توسعه بازار دانش‌بنيان كشور، اظهار داشت: ايجاد ابزارهايي به منظور تحريك تقاضا و توسعه بازار محصولات شركت‌هاي دانش‌بنيان كشور از جمله اهدافي است كه در اين طرح دنبال مي‌شود و اين موضوع طي تفاهم نامه همكاري بين اين صندوق و شبكه فن‌بازار ملي ايران در حال پياده سازي است.

   

   

  وي افزود: در گام نخست رويه‌اي در نظر گرفته شده است تا براساس آن، كليه شركت‌هاي دانش‌بنيان بتوانند با استفاده از تسهيلات ليزينگ (اجاره به شرط تمليك) با شرايط ترجيحي به منظور توسعه بازار محصولات خود اقدام کنند. در مراحل بعدي نيز با استفاده از ظرفيت كارگزاران تبادل فناوري كه توانمندي و صلاحيت آنها احراز شده است، فرآيند شناسايي و ورود به بازارهاي جديد براي محصولات دانش‌بنيان در دستور كار قرار مي‌گيرد.

   وي با اشاره به شرايط لازم براي استفاده از اين طرح افزود: مخاطبين اصلي اين طرح، شركت ها و موسسات دانش‌بنيان تاييد صلاحيت شده هستند كه از طريق كارگروه تشخيص صلاحيت مستقر در معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، نسبت به ارزيابي و احراز صلاحيت آنها اقدام شده است. همچنين تسهيلات در نظر گرفته شده به خريداران نهايي و بهره برداران اصلي از محصولات دانش‌بنيان اختصاص پيدا مي‌كند. سلطاني در رابطه با چگونگي ارائه درخواست‌ها توسط شركت‌هاي واجد شرايط نيز گفت: در وهله اول لازم است شركت‌هاي دانش‌بنيان ضمن طرح موضوع با خريداران محصولات خود، فرم درخواست تهيه شده را تكميل نموده و به همراه مستندات لازم به دبيرخانه شبكه فن‌بازار ملي ايران ارسال نمايند.

   

  دبيرخانه مذكور ضمن بررسي درخواست‌ها، نسبت به تشكيل پرونده و ساير اقدامات لازم، عمل خواهد کرد. دريافت فرم درخواست استفاده از طرح ليزينگ محصولات دانش‌بنيان، از طريق سامانه شبكه فن‌بازار ملي ايران به نشانيwww.Techmart.ir و يا صندوق نوآوري و شكوفايي به نشانيwww.nsfund.ir امكان‌پذير است. همچنين اطلاعات تكميلي مورد نياز از طريق سامانه‌هاي فوق قابل دسترسي است. اختصاص تسهيلات بصورت متوالي و متعدد به شرکت ها رئيس هيأت عامل صندوق نوآوري و شکوفايي همچنين گفت: اين صندوق 100 ميليارد تومان براي ارايه تسهيلات ليزينگ و خريد محصولات شرکت هاي دانش بنيان در سال جاري اختصاص داده است. دکتر بهزاد سلطاني رئيس هيات عامل و رئيس صندوق نوآوري و شکوفايي روز سه شنبه در دوازدهمين اجلاس ساليانه و جشنواره برترين هاي پارک فناوري پرديس اظهار داشت: صندوق 100 ميليارد تومان براي ارائه تسهيلات ليزينگ و خريد محصولات دانش بنيان با نرخ 12 درصد و زمان تنفس مشخص به شرکت هاي دانش بنيان اختصاص داده است.

  وي با اشاره به توانايي ‌‌هاي پارک فناوري پرديس و فن بازار ملي مستقر در پارک وانتخاب آن به عنوان اولين کارگزار ليزينگ صندوق اظهار داشت : مطابق دستور العمل هاي تهيه شده در صندوق، طرح‌‌هاي شرکت هاي دانش‌‌ بنيان مي‌‌توانند از تسهيلات و امتيازات صندوق بهره‌‌مند شود که هنگام دريافت تسهيلات ، علاوه بر دريافت تاييديه شرکت دانش بنيان از معاونت علمي‌‌، از نظر اقتصادي توسط صندوق و يا کارگزاران صندوق مورد بررسي قرار گيرند‌‌.

  رئيس هيات عامل صندوق ادامه داد : بسياري از شرکت‌‌ هايي که در ارزيابي اوليه دانش بنيان شناخته شده‌‌ اند نوپا هستند و در حال حاضر صندوق نوآوري و شکوفايي به شرکت ‌‌هاي دانش بنيان نوپا تسهيلات قرض الحسنه با نرخ 4 درصد و به شرکت هاي دانش بنيان غيرنوپا 5 تا 7 درصد زير نرخ مصوب بانک مرکزي تسهيلات ارايه مي‌‌دهد.

  وي در مقايسه‌‌اي عمليات بانک ‌‌ها و صندوق را متفاوت دانست و اظهار داشت : تفاوت ارايه تسهيلات صندوق نوآوري و شکوفايي با بانک‌‌ ها در نرخ، سطح و سرعت و ريسک ‌‌پذيري در ارايه تسهيلات است. سلطاني ادامه داد : صندوق نوآوري پس از تاييد طرح‌‌هاي شرکت ‌‌ها،در زمان تقريبي دو ماه به آنها تسهيلات ارايه مي‌‌دهد اين در حالي است که تسهيلات بانک‌‌ها در زمان بيشتر به اين شرکت ‌‌ها ارايه مي‌‌شود. همچنين اين صندوق بر روي طرح‌‌ هايي که ريسک در فناوري دارند، نيز سرمايه ‌‌گذاري مي‌‌کند.

  رئيس صندوق نوآوري وشکوفايي با بيان اينکه از سطح طرح‌‌ هاي رسيده از سوي شرکت‌‌هاي دانش‌‌ بنيان رضايت کافي نداريم افزود: وي ما در انتظار دريافت طرح‌‌هاي قابل توجه و بزرگ دانش‌‌ بنيان از سوي شرکت‌‌ها هستيم که تاکنون کمتر به آن دست يافته ‌‌ايم‌‌. طرح‌‌هاي شرکت‌‌هاي دانش بنيان نوپا و کوچک چندان قوي نيست و نمي‌‌توان به آنها از لحاظ فني و اقتصادي اتکا کرد. با اين حال صندوق نوآوري و شکوفايي هيچ طرحي را رد نمي‌‌کند و از شرکت‌‌ هاي دانش‌‌ بنيان مي ‌‌خواهد طرح‌‌هاي خود را تکميل و در سطحي بالاتر ارايه دهند. رئيس هيات عامل صندوق نوآوري و شکوفايي خاطرنشان کرد: در حال حاضر اين صندوق به شرکت‌‌هاي نوپا تا سقف 100 ميليون تومان تسهيلات ارايه مي‌‌دهد و اگر اين شرکت ‌‌ها با شرکت ‌‌هاي صنعتي و بزرگتر در ارتباط باشند و طرح‌‌هاي آنها از سطح بالاتري برخوردار باشد تا سقف 300 ميليون تومان نيز به آنها تسهيلات ارايه مي‌‌شود. وي کار صندوق با شرکت‌‌هاي دانش‌‌ بنيان را پرداخت يک مرتبه تسهيلات ندانست و اظهار داشت کار ما با شرکت ‌‌هاي دانش ‌‌بنيان شروع شده است و اين شرکتها در صورت خوش حسابي مي توانند به تعداد نا‌‌محدود از مزاياي صندوق بهره‌‌ مند شوند و صندوق را به عنوان پشتيبان شرکت فعال و خوش حساب خود بدانند. رئيس صندوق نوآوري و شکوفايي در ادامه ضمن اعلام مجدد حمايت صندوق از شرکت هاي دانش بنيان اظهار داشت: در صورتي که طرح ‌‌هاي رسيده به صندوق اقتصادي باشد و به عنوان طرح دانش ‌‌بنيان شناخته شود و يا در مرحله طراحي مهندسي و در حال توليد محصول باشند مي توانند از حمايت‌‌ هاي صندوق بويژه از مبلغ 1000 ميليارد تسهيلات ليزينگ صندوق، براي فروش محصولات برخور دار شوند. وي گفت: طبق مصوبات و مقررات مربوط به صندوق، شرکت‌‌هاي دولتي و وابسته به نهاد‌‌هاي عمومي غير دولتي نمي ‌‌توانند از مزايا و تسهيلات صندوق برخوردار شوند.

   

  منبع خبر

  http://www.mehrnews.com/news/2354095

  میزبانی وبتوسط شرکت پشتیبانان شبکه